Europos Komisija (EK), kurios sprendimas, jei būtų priimtas, galiotų ir Lietuvai, svarsto, kad plastikiniams pirkinių maišeliams reikia pritaikyti naują mokestį arba juos visai uždrausti.

Taip norima apriboti jų naudojimą, kuris baigiasi sąvartynuose ir gamtoje nusėdančiomis tonomis šiukšlių, rašo „Reuters“.

EK trečiadienį paskelbė prašanti pasiūlymų, kaip susidoroti su milijardais maišelių, kuriuos Europos gyventojai sunaudoja per vienus metus, tačiau jiems suirti prireiks šimtų metų.

„Prieš penkiasdešimt metų vienkartinio naudojimo plastikinis maišelis buvo beveik negirdėtas dalykas. Dabar mes jais pasinaudojame kelias minutes, o aplinką jie teršia dešimtmečius“, - nurodė EK aplinkos komisaras Janezas Potočnikas.
Lietuvoje vien prekybos tinkle „Maxima“, kuris kol kas vienintelis skelbia tokius duomenis, per mėnesį parduodama apie 3 mln. maišelių pirkiniams ir sunaudojama dar apie 30 tonų nemokamų vienkartinių maišelių atskiriems produktams sudėti.

Vienas Europos Sąjungos gyventojas per metus vidutiniškai sunaudoja apie 500 plastikinių maišelių pirkiniams - vienu maišeliu dažniausiai naudojamasi vieną kartą.

2008 metais Europoje pagamintų plastiko maišelių svoris siekė 3,4 mln. tonų - maždaug tiek pat, kiek 2 mln. lengvųjų automobilių. Būdami lengvi ir maži, plastikiniai maišeliai dažnai patenka ne į atliekų rūšiavimo centrus, o į jūrą, kur jų irimo procesas gali trukti nuo kelių iki šimtų metų.

Vieša EK konsultacija su visuomene baigsis rugpjūtį. Kaip pateikti savo pasiūlymą dėl plastikinių maišelių naudojimo mažinimo, galite sužinoti ČIA. Taip pat laukiama siūlymų dėl biologiškai skaidžių pakuočių populiarinimo.

Kai kurios valstybės narės jau ėmėsi mažinti plastikinių pirkinių maišelių naudojimą: juos apmokestino, sudarė susitarimus su mažmeninės prekybos sektoriumi ar uždraudė tam tikrų tipų maišelius, tačiau ES lygmeniu jokių konkrečių priemonių nėra.